digitalbugs.pl

Blog ogólnotematyczny

czym wyrównać ściany
Dom

Idealne płaszczyzny w pokoju, czyli czym wyrównać ściany

Nawet najbardziej równe i proste ściany, z biegiem czasu tracą swoją nienaganną linię za sprawą licznych remontów, malowań, naklejanych i usuwanych tapet czy okładzin oraz wbijanych gwoździ. Z tego powodu, przy kolejnym remoncie warto zatroszczyć się o wygładzenie wszystkich nierówności i przywrócić ścianom dawną świetność. Do tego celu służą różne produkty, dostępne w sklepach budowlanych.

Przyczyny niszczenia ścian

Nierówne ściany są wynikiem ich eksploatacji przez działalność lokatorów, ale również do tego stanu przyczynia się czas – budynek po kilkunastu lub kilkudziesięciu latach traci swoją stabilność, zaczyna osiadać, stare tynki odpryskują, cegły się kruszą, a spojenia żelbetowych płyt zaczynają być bardziej widoczne. Wszystko to prowadzi do widocznych nierówności lub – co gorsza – krzywizn, które utrudniają powieszenie szafek, ozdób ściennych czy nawet naklejenie tapet.

Czym wyrównać ściany?

Ściany można wyrównać na kilka sposobów:
– gipsem szpachlowym,
– płytami kartonowo-gipsowymi,
– gładzią gipsową,
– gładziami polimerowymi, cementowymi lub wapiennymi.

Najpopularniejsze i najszybsze do zrealizowania jest potraktowanie ścian gipsem szpachlowy, który upora się z krzywiznami sięgającymi kilku centymetrów. Gips dokładnie zalepi wszystkie niepotrzebne otwory i będzie stanowić bazę pod malowanie lub tapetowanie. Przy pomocy gipsu możemy również przykleić do ściany różne lekkie materiały dekoracyjne. Zaleca się, by gips szpachlowy położony był kilka razy w miejscach tego wymagających. Gips szpachlowy wykorzystywany jest najczęściej w nowym budownictwie, gdzie ściany wymagają położenia grubszej warstwy materiału, wyrównującego ich niedoskonałości.

Gładzie stosowane są na powierzchniach o niewielkich nierównościach, dlatego nadają się głównie jako podkład pod płytki oraz malowanie i tapetowanie. Gładź należy położyć przynajmniej dwukrotnie, by uzyskać spodziewany efekt. W pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności warto zastosować gładź cementową lub wapienną, która ma bardziej zwartą strukturę i nie chłonie wilgoci.

Płyty kartonowo-gipsowe

W miejscach, gdzie ubytki w ścianach są zbyt duże, by można było zastosować powyższe materiały, trzeba położyć płyty kartonowo-gipsowe, przymocowane do zbudowanego wcześniej stelaża. Płyty idealnie nadają się do zastosowania na nich gładzi, co ułatwi malowanie czy naklejanie tapet. Należy jednak wziąć pod uwagę, że jest to metoda stosunkowo najdroższa, ponieważ budowa stelaża, a także późniejsze maskowanie połączeń płyt pociąga za sobą nie tylko czas, ale również wyższe koszty. Niemniej jednak ta metoda sprawdza się zarówno w starym jak i w nowym budownictwie, a zastosowanie płyt o zwiększonej odporności na wilgoć ułatwi położenie płytek w łazience.