digitalbugs.pl

Blog ogólnotematyczny

nubuk czyszczenie
Lifestyle

Nebuk czyszczenie i konsekrowanie

Buty wykonane z nebuku są bardzo popularne. Nebuk i zamsz są alternatywą dla skórzanych butów licowych. Jednak o buty z nebuku trzeba odpowiednio dbać, by zachowały świeżość na kilka sezonów. Zatem jak najlepiej dbać o buty wykonane z tego materiału?

Różnica pomiędzy zamszem a nebukiem

Nubuk i zamsz to materiały, które wyglądem są do siebie bardzo podobne. Zarówno zamsz, jak i nubuk to skóry, które są oszlifowane. Jednak nubuk jest jedną z najszlachetniejszych skór. Uzyskuje się go poprzez preparację wierzchniej warstwy skóry, czyli z lica. Natomiast w przypadku zamszu procesowi oszlifowania podlega wewnętrza strona skóry, czyli tzw. mizdra. Dzięki tym procesom obie skóry są bardzo delikatne i miękkie. Natomiast przez ich delikatną strukturę, nubuk i zamsz są podatne na uszkodzenia, a szczególnie wilgoć. Jeżeli buty wykonane z tych materiałów przemokną to istnieje duże prawdopodobieństwo, że też ściemnieją.

Nubuk czyszczenie i pielęgnacja

Aby buty wykonane z nebuku służyły nam przez lata to trzeba o nie odpowiednio dbać. Pielęgnacja zamszu i nebuku wygląda bardzo podobnie. Przed pierwszym założeniem butów należy je zaimpregnować. Wystarczy kupić specjalny środek do impregnowania, który jest dostępny w każdym sklepie obuwniczym. Następnie buty należy nim spryskać z odległości ok. 20-30 centymetrów i chwilkę odczekać. Jednak jest to działanie profilaktyczne, które nie będzie chronić butów przed zabrudzeniami. Przede wszystkim należy pamiętać, by do czyszczenia nebuku nie używać past i kremów, które są przeznaczone do skóry licowej. Te produkty są zbyt tłuste i ciężkie do butów wykonanych z nebuku. Do czyszczenia zabrudzeń warto się zaopatrzyć w specjalne gumowe szczoteczki, które również wyrównają koloryt obuwia. Taką szczotkę można także wykorzystać do czesaniu nebuku, by nadac mu odpowiednią strukturę. Jeżeli zabrudzenia są już większe to wtedy stosuje się kostkę do zamszu. Natomiast zimą buty są nasrożone na zabrudzenia z soli drogowej. Aby ją usunąć warto się zaopatrzyć w szampon do czyszczenia nebuku. Preparat należy równomiernie rozprowadzić na bucie, również na podeszwie, delikatnie pocierać plamki i poczekać aż się wchłonie. Jeżeli buty użytkujemy już kilka lat i nieco straciły swój kolor to możemy sięgnąć po renowator koloru. Oczywiście należy wybrać odpowiedni kolor lub preparat bezbarwny. I przede wszystkim butów z nebuku nie należy czyścić wodą, ani wrzucać ich do pralki. Kontakt z wodą sprawi, że powstaną trudne do usunięcia zacieki i zmechacenia.