digitalbugs.pl

Blog ogólnotematyczny

ile kosztuje nabicie klimy
Praca

Ile kosztuje nabicie klimy?

Każdy użytkownik samochodu wie, jak przyjemnie jest korzystać z klimatyzacji. To właśnie dzięki niej podróżowanie autem w czasie największych upałów jest przyjemne. Dzięki klimatyzacji podróżowanie własnym autem stało się jeszcze bardziej komfortowe i wygodne. Jednak, by klimatyzacja działa, trzeba ją napełnić odpowiednim czynnikiem chłodzącym, który zużywa się w czasie pracy systemu chłodzącego. Ile kosztuje nabicie klimy? Od czego zależy cena takiej usługi i co na nią wpływa?

Od rodzaju czynnika

Zanim przejdziemy do konkretów i odpowiemy sobie na pytanie, ile kosztuje nabicie klimatyzacji, sprawdźmy, od czego tak właściwie zależy cena tej usługi. Podstawą jest rodzaj czynnika, który zostanie wtłoczony do układu. W dużym uproszczeniu możemy powiedzieć, że czynniki dzieli są na nową i starą generację. Nowa jest droższa i wyższej jakości. Jednak w przypadku starszych aut, należy korzystać z czynnika starej generacji i nie ma możliwości, by korzystać z innej substancji. Skoro układ został zaprojektowany do pracy na danym rodzaju czynnika, to jego wymiana jest po prostu niewskazana. Dobrze jest więc napełniać klimatyzację w renomowanych warsztatach, których pracownicy wiedzą, który czynnik będzie odpowiedni.

Pojemność układu

Koszt nabicia klimatyzacji jest ściśle uzależniony od tego, ile czynnika rzeczywiście musi być wtłoczone do układu. Najczęściej można przyjąć, że mniejsze samochody wymagają mniej czynnika. W przypadku aut osobowych jego ilość waha się w przedziale 400 a 600 gram. W przypadku autobusów, kamperów i innych dużych samochodów ilość ta będzie zdecydowanie większa. W większym samochodzie układ ma większą długość, a co za tym idzie to logiczne, że zmieści więcej czynnika.

Lokalizacja

Nie można też zapominać, że lokalizacja warsztatu ma wpływ na cenę usługi. W dużych miastach koszty utrzymania są wyższe, więc ceny świadczonych usług również będą wyższe. Schemat ten dotyczy nie tylko nabijania klimatyzacji, ale właściwie wszystkich usług, a nawet cen produktów. Nie jest to coś, na co klienci mogą mieć wpływ, a jedynie mogą się z tym pogodzić. Nie ma żadnego sensu w tym, by mieszkaniec Warszawy wyjeżdżał nabijać klimę w warsztacie oddalonym o 100 km od stolicy. To, co zaoszczędzi na usłudze, zapłaci za paliwo, które zostało wykorzystane do jazdy w obie strony.

Zakres cen

Chcąc nabić klimatyzację w przeciętnym samochodzie osobowym, trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 150 do 200 złotych. W wielu przypadkach można spodziewać się wyższej ceny, niższej – raczej nie.