digitalbugs.pl

Blog ogólnotematyczny

jak wygląda praca listonosza
Praca

Jak wygląda praca listonosza?- czyli cała prawda o tej profesji

Listonosz to człowiek, który musi podołać wielu obowiązkom naraz. On nie tylko zajmuje się dostarczaniem lisów pocztówek, lecz musi także przypilnować wielu innych równie ważnych kwestii.

Za co jeszcze odpowiedzialny jest listonosz?

A między innymi za to, że musi do adresatów dowozić paczki. Musi czuwać, by konkretna przesyłka trafiła do konkretnej osoby. W razie błędu sam musi go skorygować i wyciągnąć wnioski na przyszłość. Listonosz musi również zajmować się wypłatą rent i emerytur. Zazwyczaj dostarcza je starszym osobom w jednym wyznaczonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych dniu.

Dokonując wypłat emerytur, listonosz musi być bardzo uważny i odpowiedzialny. Każdy emeryt lub rencista ma inną wysokość świadczenia i doświadczony pracownik Poczty Polskiej powinien o tym pamiętać. Listonosz oprócz tego, że dostarcza zwykłe listy, zajmuje się też doręczaniem pism urzędowych. By udowodnić, że je adresatom doręczył, musi mieć podpis odbiorcy. Bez niego cała procedura nie ma mocy prawnej.

Jak wygląda praca listonosza?

Jeśli popatrzeć na nią tak obiektywnie, to nie za ciekawie. Po pierwsze musi dźwigać ciężkie torby z listami i innymi rzeczami. Po drugie listonosz jest na nogach ponad 10 godzin. Co z tego, że może dojechać wszędzie samochodem, skoro większość bloków jest piętrowa i ma mnóstwo schodów, na które koniec końców i tak trzeba samodzielnie wyjść.

Po trzecie ma stresujące i odpowiedzialne zadanie. Za takie należy przecież uznać, noszenie przy sobie całkiem sporej gotówki. Po trzecie listonosz musi być, jak głaz i nie zważać na warunki atmosferyczne. Czy śnieg, deszcz, upał lub plucha on i tak musi pełnić swoje obowiązki. Zła pogoda nie jest dla niego absolutnie żadnym usprawiedliwieniem.

Jakie niebezpieczeństwa wiążą się z pracą listonosza?

A choćby i takie, że można zostać pogryzionym przez psy. To ryzyko, gdy wchodzi się bez zapowiedzi na cudzą posesję. W końcu nigdy nie wiadomo, co można tam zastać. Poza tym nie wszyscy właściciele psów dbają o to, by były one w ciągu dnia uwiązane lub chociaż by nie blokowały listonoszowi dojścia do domu. Po drugie listonosz może paść ofiarą napadu rabunkowego.

Jest wielu gagatków, którzy myślą, iż obrabowanie pracownika Poczty Polskiej, to błyskawiczna metoda na zarobienie szybkiej gotówki. Listonosza może także spotkać przykrość ze strony osoby, której miał dostarczyć paczkę lub list. Zwykle chodzi o to, że nie dotarły one na czas. Jednak fochy ze strony adresatów są niczym, w porównaniu do napadu rabunkowego. W jego wyniku już niejeden listonosz stracił życie lub zdrowie.