Znakomita większość osób lubi i uprawia przeróżne dyscypliny sportowe, od zwykłych joggingów po skoki wzwyż. Są to sporty dostępne dla każdego zdrowego człowieka, miłośnika aktywnego trybu życia.
Jednak pewna grupa ludzi, ponad sporty „przyziemne”, przedkłada dyscypliny ekstremalne, do których można zaliczyć: skoki na spadochronie, paralotniarstwo, skoki narciarskie, bobsleje, kolarstwo górskie, motocross czy skoki na bungee.
Skoki na bungee — początki
Skok na bungee to skok z dużej wysokości, z zabezpieczeniem w postaci elastycznej liny. Pomysł na tego typu skok powstał na wyspie Pentecost zlokalizowanej na Pacyfiku. Wchodzący w dorosłość, młodzi mężczyźni, by udowodnić swoje męstwo, skakali z wież bambusowych, przywiązując sobie do kostek nóg liny, które miały chronić ich przed upadkiem. Ta tradycja przetrwała do czasów obecnych i nadal jest kultywowana w niektórych plemionach. W Europie za początek bungee jumpingu uważa się skok z mostu Clinfton Suspension Bridge w Brystolu.
Uprząż i lina bungee
Podstawowa lina bungee składa się z setek cienkich lateksowych gumek, natomiast bardziej zaawansowane liny mają wplecioną taśmę alpinistyczną, zapobiegającą nadmiernemu rozciąganiu się. Przed skokiem, każdy uczestnik musi podać swoją wagę, ponieważ guma musi być dostosowana do ciężaru, który będzie dźwigać. Stosowane są trzy grubości lin: lina cienka dla wagi od 40 do 65 kg, średnia od 65 do 90 kg oraz gruba od 90 do 120 kg. Każdy uczestnik zakłada specjalną uprząż, do której mocowana jest lina oraz kask zabezpieczający głowę podczas skoku. Uprząż wkłada się na kostki nóg, natomiast dodatkowym zabezpieczeniem jest uprząż na całe ciało, gdyby ta pierwsza nie spełniła swojej funkcji.
Skok na bungee a zdrowie
Skok na bungee może pociągnąć za sobą dolegliwości zdrowotne, dlatego warto przed planowanym skokiem zasięgnąć porady lekarza i ewentualnie wykonać zalecone badania. Schorzenia, takie jak: choroby serca, choroby neurologiczne, podwyższone ciśnienie krwi lub urazy mechaniczne stawów, szczególnie kończyn dolnych oraz ciąża są przeciwwskazaniem do tego rodzaju sportu.
Gdzie można skakać i ile kosztuje skok na bungee?
Pierwszy skok jest z pewnością ogromnym przeżyciem nawet dla osób uważających się za odważnych – spojrzenie w dół z krawędzi platformy z pewnością spowoduje szybsze bicie serca i gwałtowne emocje, co nie jest niczym nadzwyczajnym; człowiek ma wrodzoną obawę przed nieznanym, więc inauguracyjny skok będzie dla niego aktem odwagi.
Platformy do skoków na bungee montowane są na obiektach wysokich i mogą to być: kominy fabryczne, wysokie wieżowce, półki skalne, dźwigi, wysokie mosty, a także wiadukty. Cena jednego skoku waha się od 100 do 150 złotych. Jeżeli skoczek chciałby mieć zrobione profesjonalne zdjęcie podczas lotu w dół, musi dodatkowo zapłacić około 30 do 40 złotych.
Taka fotografia może mieć wręcz historyczne znaczenie, bowiem większość uczestników, pod wpływem ogromnych emocji, prawie nie pamięta tego przeżycia.