digitalbugs.pl

Blog ogólnotematyczny

zasada działania aparatu fotograficznego
Lifestyle

Zasada działania aparatu fotograficznego w wersji klasycznej i cyfrowej

Któż nie zna aparatu fotograficznego? Przedmiotu, za pomocą którego od wielu lat wykonuje się zdjęcia? Jego budowa i zasada działania przez te wszystkie lata wciąż się zmieniała i udoskonalała. Działanie aparatów fotograficznych, kiedyś było bardzo skomplikowane, dzisiaj wystarczy tylko jeden przycisk by zrobić zdjęcie.

Na czym polegało działanie klasycznego aparatu fotograficznego?

Aparaty fotograficzne kiedyś nie były aparatami cyfrowymi. Klasyczny aparat fotograficzny to urządzenie przystosowane do naświetlenia światłoczułego filmu. Znajdował się on na szpulce wewnątrz światłoszczelnego korpusu i w trakcie klikania poszczególnych klatek, przesuwał się on nawijając na drugą szpulkę. Szpula przewijała się przy pomocy specjalnego mechanizmu, na ogół sprężynowego. W celu powrotnego zwinięcia szpuli do kasetki trzeba było użyć, specjalnej dźwigni, uprzednio zwolnionej przy pomocy dedykowanemu przyciskowi, w który aparaty klasyczne były wyposażone. Robiąc zdjęcia tego rodzaju aparatem, trzeba było bardzo uważać, by nie naświetlić kliszy. Później następował cały proces wywoływania filmu i zdjęć w ciemni.
Zasada działania aparatu fotograficznego typu klasycznego, była troszkę skomplikowana, jednak osoby, które robiły zdjęcia szybko ją opanowywały i w niektórych przypadkach zdjęcia były naprawdę dobre.
W trakcie wykonywania zdjęcia wiązka światła rzutowana była na migawkę, ta otwierała się na określony czas, wystawiając błonę fotograficzną na ekspozycję. Zależnie od wykorzystania materiału światłoczułego można było wykonać negatyw lub pozytyw.
Najpierw wykonywano fotografie tylko czarno-białe, dopiero później zaczęto robić zdjęcia kolorowe. Forma robionych zdjęć nigdy nie mogła być dodatkowo poprawiona. Zdjęcie czarno-białe pozostawało zdjęciem czarno-białym a kolorowe kolorowym.

Aparaty cyfrowe

Dzisiaj najbardziej popularne są cyfrowe aparaty fotograficzne. Dzięki nim zdjęcia utrwalone są w postaci cyfrowej a sam aparat ma znacznie odmienną swoją konstrukcję niż klasyczny.
Wykonanie zdjęcia przez aparat cyfrowy polega na zmierzeniu jasności poszczególnych pikseli matrycy, która jest oświetlana przez padające na nią światło, dzięki obiektywowi. W zasadzie sposób fotografowania nie zmienił się, jedynie zmieniła się forma utrwalenia danego obrazu.
Ponadto aparaty cyfrowe są lekkie, wmontowywane w niektóre urządzenia, jak na przykład w I phony, czasami mają dodatkowe funkcje, przez zamontowaną kamerę można nimi też robić krótkie filmiki.
Cyfrowa pamięć typu flash jest najczęściej wykorzystywaną pamięcią w aparatach cyfrowych.