digitalbugs.pl

Blog ogólnotematyczny

czytanie przed spaniem
Lifestyle

Czytanie przed spaniem- czynność, którą warto wprowadzić do życia dziecka od najmłodszych lat

Dzieci bardzo lubią słuchać bajek na dobranoc. Zwłaszcza gdy czytają im je ich rodzice. To je uspokaja, koi ich nerwy oraz sprawia, że mają po lekturze książki bardziej kolorowe i optymistyczne sny.

Czytanie przed spaniem dziecku- dlaczego warto to robić?

Po pierwsze dlatego, że w ten sposób buduje się w nim miłość do czytelnictwa oraz chęć samodzielnego odkrywania świata. Czytanie przed snem pomaga także malcowi nieco się rozluźnić i skłania do tego, by położył się już do łóżka. Tak więc czytanie przed snem to także sprytny sposób, by okiełznać małego rozrabiakę i nakłonić go do tego, żeby chociaż przez chwilę był grzeczny i leżał w bezruchu. A, że ta czynność zwykle kończy się tym, iż malec zazwyczaj zasypia, to dodatkowy atut, by robić to regularnie.

Inne walory czytania przed spaniem dziecku?

Po pierwsze dzięki bajkom dziecku rozwija się wyobraźnia. Potrafi snuć marzenia, a co najważniejsze do nich dążyć. Po drugie czytanie przed spaniem uświadamia maluchom, że na świecie istnieje nie tylko dobro, ale i zło, Po trzecie, gdy czyta się dzieciom codziennie książki, to wskutek tego rozwija im się zasób słownictwa, a mowa staje się płynniejsza i bardziej urozmaicona. Po czwarte czytanie dziecku bajek przed snem buduje także bliskość między dzieckiem a jego opiekunek. Nie ma w końcu nic milszego niż bajka w towarzystwie rodziców i późniejszy pocałunek na dobranoc.

Czytanie przed snem- jak często?

W zasadzie nie ma jakiegoś limitu czasowego. Niemniej bajka powinna trwać przynajmniej około 15 do 20 minut. Jest to konieczne, gdyż z krótszej dziecko nie zapamięta nic. Poza tym, by dziecko poczuło się znużone lekturą, nie wystarczy przeczytać książki, tylko jeden raz. Zazwyczaj trzeba mu przeczytać ją co najmniej dwa razy, by zechciało zasnąć. Dzieciom powinno się czytać codziennie. Niemniej nie zawsze da się przeznaczyć na to dużą ilość czasu. Toteż nawet kilka minut spędzone z książką to korzyść edukacyjna dla malucha.

Czytanie przed spaniem- od kiedy można zacząć?

Czytać książki dziecku do poduszki można praktycznie od narodzin dziecka. To nic, że niemowlę nic z tego nie zrozumie. Ważne, że słuchanie głosu rodzica i tego, co czyta- wejdzie mu w krew. Poza tym im szybciej zacznie się czytać dziecku, tym większa szansa, że uda się zaszczepić u niego miłość do literatury. Udowodniono, że dzieci, którym się regularnie czyta, szybciej się rozwijają i mają mniejsze problemy w szkole. Ponadto czytanie bajek to czynność prosta, łatwa i szybka. Ona nic nie kosztuje i ma same plusy, których trudno nie zauważyć.