digitalbugs.pl

Blog ogólnotematyczny

java co to jest
Komputery

Język programowania Java – to jest?

Zawód programisty, w ostatnim czasie, zyskuje coraz większą popularność nawet wśród ludzi, którzy na co dzień nie mają do czynienia z technologiami IT. Przyczyną tego są bardzo dobre zarobki, ponieważ szacuje się, że w Polsce brakuje kilkudziesięciu tysięcy programistów. Powoduje to, że firmy prześcigają się w oferowaniu atrakcyjnych zarobków. Jednak, aby wejść do tego świata, należy umieć programować i wykorzystywać narzędzia z tym związane. Dobrym pomysłem jest zaczęcie nauki programowania od języka prostego i popularnego. Takim językiem jest Java, w której jest cała masa ofert pracy.

Java co to jest?

Java to obiektowy, oparty na klasach, język programowania, stworzony przez Sun Microsystem. Obecnie jest rozwijany przez firmę Oracle. Język Java umożliwia tworzenie programów, które można uruchomić na każdym systemie operacyjnym. Jest to możliwe, ponieważ kod źródłowy jest kompilowany do kodu bajtowego, który jest interpretowany przez maszynę wirtualną. Maszyna wirtualna to taki program, który jest zainstalowany na danym systemie operacyjnym i w tym przypadku zajmuje się uruchamianiem programów napisanych w Javie. O popularności tego języka stanowią gotowe biblioteki, które ułatwiają prace programistów. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest to, że biblioteki te są dobrze przetestowane. Można powiedzieć, że pisanie aplikacji za pomocą Javy przypomina budowanie z klocków. Naukę ułatwiają liczne kursy video dostępne np. na YouTube, czy na Udemy.

Java – praca i zarobki

Według raportów w 2017 roku prawie 27 tys. ofert pracy odnosiło się do języka Java. Ponadto język ten jest znakomicie przystosowany do tzw. backendu i w związku z tym większość ofert dotyczyła właśnie tego. Według danych z roku obecnego około 25 % programistów używa Javę jako główny język programowania.
Średnie zarobki plasują, ten język, na drugim miejscu z wynikiem ok. 8,7 tys. zł. Początkujący programista może liczyć na ok. 4,7 tys. zł na rękę. Wynagrodzenie to może rosnąć nawet do kilkudziesięciu tys. zł. w przypadku najbardziej doświadczonych programistów tzw. seniorów. Najwięcej programiści zarabiają w dużych miastach takich jak Warszawa, Kraków i Wrocław. Większość pracodawców oferuje swoim pracownikom umowę o pracę, jednak umowy B2B mają także duży udział w rynku. Szczególnie jeśli chodzi o doświadczonych programistów.

Podsumowując, Java to dobry wybór dla osób stawiających pierwsze kroki w środowisku IT. Ponadto duża ilość ofert pracy, pozwala na szybsze wejście do branży niż inne języki.