digitalbugs.pl

Blog ogólnotematyczny

astygmatyzm okulary na stałe
Zdrowie

Astygmatyzm okulary na stałe – czy naprawdę trzeba je nosić?

Istnieje wiele mitów dotyczących noszenia okularów, kiedy ma się astygmatyzm. Niektórzy mówią, że trzeba nosić okulary na stałe, inni to odradzają. Astygmatyzm okulary na stałe – czy naprawdę trzeba je nosić? Od czego to zależy? Co to właściwie jest astygmatyzm?

Astygmatyzm – co to jest?

Astygmatyzm, który nazywany jest także niezbornością, to wada refrakcji. Objawia się ona zniekształceniem widzenia, które spowodowane jest niesferycznością rogówki oka. Wszelkie krzywizny na rogówce naszego oka sprawią, że promienie świetlne są nieprawidłowo ogniskowane i nie załamują się w poprawny sposób. W efekcie widziany przez człowieka z astygmatyzmem obraz nie jest ostry. Nieostrość dotyczy rzeczy widzianych i z daleka, i z bliska.

Warto pamiętać, że ludzkie oko nie jest idealnie sferyczne. Niewielki astygmatyzm występuje więc u niemalże każdej osoby na planecie. Gdy astygmatyzm wynosi do 0,5 dioptrii, mówimy o astygmatyzmie fizjologicznym. Astygmatyzm fizjologiczny nie wymaga korekty ani specjalnych okularów, gdyż prawie w ogóle nie wpływa na widzenie.

Astygmatyzm okulary na stałe a wada wzroku

To, czy okulary trzeba nosić na stałe, czy tylko wtedy, kiedy ich potrzebujemy, zależy głównie od wady wzroku. To wszystko kwestia indywidualna. Inaczej będzie widzieć osoba, która ma astygmatyzm i wadę -0,25, a inaczej z wadą -5,25. Przy mniejszych wadach zwykle nie trzeba nosić okularów na stałe, ale przy większych funkcjonowanie jest trudne bez okularów. Stałe noszenie okularów przy małych wadach również może pogorszyć sprawę.

Okulary powinny być jednak noszone przez osobę, która ma astygmatyzm, zawsze do prowadzenia samochodu, nawet przy małych wadach wzroku. W tym wypadku trzeba widzieć jak najlepiej. Nie jeździmy 24 godziny, a średnio kilkadziesiąt minut dziennie – nie wpłynie to negatywnie na wadę wzroku. Poza tym, lepiej nosić okulary do korzystania z telewizora czy laptopa oraz do kina, by widzieć wszystkie szczegóły i dodatkowo nie pogłębiać wady.

Alternatywa – soczewki

Osoby z astygmatyzmem mogą również sięgnąć po soczewki kontaktowe, jeśli nie chcą nosić okularów. Niekiedy trzeba będzie na nie dłużej poczekać, gdyż sprowadzane będą na zamówienie – w szczególności w przypadku większych wad, typu -5,25. Jest jednak taka opcja i, zamawiając odpowiednią ilość soczewek, można nosić właściwie tylko je.

Soczewki nie będą jednak praktyczne dla osób, które noszą okulary tylko do samochodu bądź do oglądania telewizji. Ściągnięcie i założenie soczewek to zdecydowanie większy wysiłek niż ściągnięcie i założenie okularów na nos!